Home

"Ogłaszam, że w dniu dzisiejszym ukonstytuowała się Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Rada Państwa, w zgodzie z postanowieniami Konstytucji, wprowadziła dziś o północy stan wojenny na obszarze całego kraju. "

 

13 grudnia 1981 roku został wprowadzony w Polsce Stan Wojenny. Wariant siłowej rozprawy z opozycją, był już dyskutowany podczas strajków w roku 1980. Ruchy wolnościowe zostały zdelegalizowane, oficjalne media publikowały przemówienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, w którym mówił on o wprowadzeniu na terenie całego kraju stanu wojennego.

Kampania społeczna „Ofiarom stanu wojennego. Zapal światło wolności” – 13 grudnia 2012

Instytut Pamięci Narodowej w 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego organizuje kampanię społeczną upamiętniającą jego ofiary. W dniach 11–13 grudnia

2012 r. na ścianie budynku Instytutu przy Towarowej 28 w Warszawie pojawi się symboliczna świeca. Ma być hołdem złożonym wszystkim ofiarom stanu wojennego.

 

W akcji może wziąć udział każdy, zapalając 13 grudnia świeczkę w oknie bądź wirtualnie – dołączając do wydarzenia na naszym profilu na facebooku lub pod adresem www.ipn.gov.pl/swiatlowolnosci.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com