Home Inne akcje Wielkie korepetycje z historii
Wielkie korepetycje z historii

Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Odział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach mają zaszczyt zaprosić do wzięcia udziału w projekcie "Wielkie Korepetycje z Historii"

Projekt ten ma na celu propagowanie oraz budowanie świadomości historycznej wśród młodzieży licealnej oraz studentów. Tegoroczna pierwsza edycja tej inicjatywy skupiać się będzie na upowszechnianiu wiedzy na temat historii Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Wybraliśmy ten okres w odpowiedzi na dostrzegalny spadek wiedzy historycznej wśród młodzieży z tego okresu, dający się zaobserwować choćby w komentarzach CKE do wyników egzaminu maturalnego z roku 2011. W czasie trwania projektu chcielibyśmy zaproponować cykl wykładów prowadzonych przez badaczy Instytutu Pamięci Narodowej oraz byłych działaczy podziemia niepodległościowego. Chcemy aby tematy przez nas zaproponowane były przedstawiane w takiej formie aby jak najbardziej zainteresować nimi młodzież nie interesującą się na co dzień tematem aby przybliżyć im realia życia ich rodziców. Poza wykładami cele te planujemy realizować poprzez wystawy tematyczne , prezentacje oraz krótki film. W czasie trwania projektu chcielibyśmy zaproponować cykl wykładów prowadzonych poprzez badaczy Instytutu Pamięci Narodowej oraz byłych działaczy podziemia niepodległościowego w wybranych miastach Polski, również w Katowicach. Pragniemy aby tematy przez nas zaproponowane były przedstawiane w takiej formie aby dotrzeć do jak największej ilości słuchaczy i pokazać młodzieży, że historia wcale nie musi być związana z uczeniem się na pamięć dat, wręcz przeciwnie. Poza wykładami cele te planujemy realizować poprzez wystawy, filmy tematyczne, quizy historyczne przygotowywane przez IPN. Edukacja Historyczna jest bardzo ważna w dzisiejszych czasach. Nie zrozumiemy teraźniejszości jeżeli nie poznamy historii współczesnej.

Harmonogram projektu :

Data projektu : 19.04.2012

Miejsce projektu : Sala Rady Wydziału WNS

Godzina : 10 – 15

Tematy :

- "Daty, fakty, ludzie - historia PRL w pigułce" – Andrzej Sznajder

- "Podziemie antykomunistyczne" – dr Adam Dziuba

-"System represji i inwigilacji" – Robert Ciupa

Planujemy też quiz historyczny i wystawę pt. " Żołnierze wyklęci" dorzucając do tego film krótko montażowy pt. „Pierwsze kroki – Dokument o NZS”

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Data projektu : 20.04.2012

Miejsce projektu : Sala 310B

Godzina : 10 - 15

Tematy :

- "Daty, fakty, ludzie - historia PRL w pigułce” – Andrzej Sznajder

- "Kryzysy PRL" – dr Jarosław Neja

- "Sztuka w służbie propagandy" – Kornelia Banaś

Tutaj też przewidujemy quiz historyczny , film pt. „Pierwsze kroki – Dokument o NZS” oraz wystawę pt. "586 dni stanu wojennego".