Home Inne akcje 13 Grudnia
13 Grudnia

Wydawać by się mogło, że młode pokolenie zapomniało już czym był i kiedy wybuchł stan wojenny. Pomyśleć można by, że jest to rocznica obchodzona tylko przez osoby, które go doświadczyły. Nic bardziej mylnego, oba ta stwierdzenia są nie prawdziwe. Być może 13 grudnia 1981 nie dotyczy nas personalnie, ale jest istotną datą zarówno w historii Polski, jak i w historii naszej organizacji.

Niezależne Zrzeszenie Studentów od samego początku walczyło o przestrzeganie podstawowych swobód politycznych w kraju, a także o demokratyzację życia akademickiego. Wprowadzenie stanu wojennego, było kolejnym ograniczeniem wolności, z którym nasi członkowie się nie zgadzali. Głośno wyrażali swój sprzeciw wobec postępowania rządzących, co więcej starali się działać pomimo delegalizacji NZS-u. Wielu działaczy zostało wtedy internowanych, byli represjonowani. Jednak nigdy nie zapomnieli o co walczyli.

My też nie zapominamy o ich postawie, pamiętamy o dacie 13 grudnia. Bierzemy również udział w obchodach rocznicy stanu wojennego. W tym roku, obchody zaczną się już 12 grudnia, kiedy to w Teatrze Śląskim w Katowicach odbędzie się koncert w hołdzie represjonowanym w okresie stanu wojennego. A o północy na schodach Teatru Śląskiego odczytywana będą nazwiska osób represjonowanych.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com